Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul stagiu total de cotizare.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul stagiu total de cotizare.

Buna ziua.
Prin decizie(cod N 10) se admite cererea la vârsta de 58 ani .
Reducerea vârstei standard de pensionare 7 ani,6 luni.
Stagiu total de cotizare 35 ani,1 luna 2 zile.
În anexa,stagiul total de cotizare realizat se compune din:
Condiții normale 11 ani,2 luni,1 zi.
Condiții speciale 3 ani,9 luni,9 zile.
Gr.1 11 ani,8 luni,7 zile.
Stagiu aferent grupelor 7 ani 0 luni.Corect?
Perioade asimilate 1an,4 luni ,28 zile
Afecteazâ nr.de puncte un eventual calcul gresit al stagiului total decotizare?
Se merita de fâcut contestație?
Stagiul aferent = 7 ani si 6 luni.
Faptul ca s-a acordat doar 7 ani nu afecteaza punctajul mediu anual.
Multumesc!
Dar neacordarea(stagiului aferent) la57 ani si6 luni,în conditia unui stagiu de cotizare de 35 ani
face ca stagiu total la ora actuala sa fie mai mic cu 6 luni.
Conteza doar pt. reducerea varstei ?
6 luni întârziat de unde le recuperez ?(8000 ron)
CU RESPECT.
Poate influienta doar reducerea varstei.
La reducerea varstei se precizeaza 7 ani si 6 luni.
Precizati:
Ziua, luna si anul depunerii dosarului.
Bunâ seara.
Sunt 2 dosare si consider că am fost indus în eroare.
Un dosar respins din 11-08-2016 a cărui decizie arata același stagiu aferent de 7 ani dar la care nu îndeplineam stagiu de cotizare.
Al doilea dosar din 13-02-2017 la care am completat stagiu de cotizare care prin decizie con
sidera acelasi stagiu aferent de7 ani.Cred ca dacă stagiul aferent era corect completarea stagiului de cotizare era mînimală(1lună).
Rog cu condescendență consiliere.
Precizati:
-Stagiul total de cotizare din decizia de respingere si din ce se compune acesta.
-Daca ati mai lucrat intre cele doua decizii.