Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate divorța la notar dacă există în familie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate divorța la notar dacă există în familie un minor?

Se poate divorta la notar daca exista in familie un minor?La notar se poate fixa pensia alimentara?Sau ar fi mai bine sa se faca un divort la tribunal si sa se stabileasca pensia alimentara cuvenita minorului, mentionez ca tata nu era prea darnic cu minorul si din 10 ani de casatorie s-a locuit un an impreuna.
Manuela Rășină, administrator
Numai daca sotii sunt de acord cu privire la toate aspectele (inclusiv cuantumul pensiei alimentare), se poate divorta la notar.
La notar totul este amiabil: divortul, numele purtat ulterior, custodia e comuna, stabilirea locuintei minorului se face de comnu acord intre parinti, la fel se stabileste si pensia si programul de vizita.

Daca vorbim de un tata neimplicat poate ar trebui sa consultati un avocat si sa decideti daca nu ar fi mai indicata o custodie exclusiva (care insa se poate obtine numai in instanta).
Neimplicarea nu duce la exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti, sanse mici in practica. IN plus, un razboi duce la o colaborare si mai proasta pe viitor.
Asta generic, in cazul dv. concret nu stiu cum e relatia cu sotul...