Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita salariat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita salariat

Buna ziua,

Eu am calitatea de angajator si primit azi o adresa de la executor judecatoresc prin care mi se cere sa retin sume din salariul unui anajagat ....un credit, nu conteaza.
Ideea este ca domnul respectiv este angajat cu timp partial, 2 ore cu un venit brut de 400 lei.
In aceste conditii pot face retinerea din salar?
Exista limite in acest sens? Ma refer la cuantumul venitului.

Multumesc
Buna ziua,

Conform art. 729 alin. (3) Cod proc. civ, veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

Astfel, trebuie sa retineti 1/3 din partea care depaseste jumatate din venitul minim net pe economie. In prezent salariul minim net este 1065 lei. Daca venitul net al salariatului dvs. ar depasi jumatate din 1065 lei, adica venitul ar fi mai mare de 532 lei, dvs. ca angajator ar fi trebui sa retineti 1/3 din ce depaseste aceasta suma.

Daca angajatul dvs. are un venit brut de 400 lei, inseamna ca are un venit net de 329 lei, cu mult sub jumatate din salariul minim net pe economie. In atare conditii, nu trebuie sa ii retineti nicio suma. Conteaza daca angajatul dvs. mai are venituri si din alte parti (legea prevede ca veniturile sa fie destinate asigurarii mijloacelor de existenta).

Va trebui sa faceti o adresa la executor in care sa precizati aceste aspecte.