Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Cat ar trebui sa dureze executarea silita dupa ce a fost aprobata de judecatorie?
Depinde ce bunuri se executa, mobile sau imobile.
Este legat de pensia alimentara pe care trebuie tatal meu sa mi-o dea
Depinde de executorul judecătoresc, dar și el la rândul lui e condiționat de mulți factori.
De exemplu să aibă ce executa la tatăl dvs, dacă nu găsește nimic de executat, poate să dureze la nesfârșit.
În plus, executorul își oprește de la început propriul lui onorariu, și apoi va dă bani și dvs.
daca ati apelat la un executor judecatoresc aveti dreptul de a va studia dosarul. cum a zis si Dapix, executorul poate cere anumite lamuriri de la autoritatile competente, ale caror raspunsuri, dureaza. De ex daca dvoastar nu ati indicat angajatorul tatalui dvostra, acesta trebuie aflat de catre executor etc. e posibil, cgf Art 703 CPC, ca executorul sa inchida executarea din cauza insolventei debitorului, caz in care va veti pierde si avansul platit.
Am indicat unde lucreaza tatal meu, la tribunal a fost ceruta si o adeverinta si acolo era scris salariul lui. Executorul m-a anuntat ca la judecatoria de unde e tatal meu cererea a fost aprobata de executare doar ca as vrea sa stiu cat ar mai dura ca sa imi intre pensia