Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua - conditii angajare manager transport
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua - conditii angajare manager transport

Pt angajare pe post de manager transport este necesară si testarea psihologică sau doar analizele ? Mulțumesc frumos
Art. 1
(1) Examinarea medicală și psihologică este obligatorie pentru funcțiile cu atribuții în siguranța transporturilor și se efectuează pentru:
a) admiterea în unitățile de pregătire (calificare) pentru funcții cu atribuții în siguranța transporturilor;

b) angajarea într-o funcție cu atribuții în siguranța transporturilor;

c) examinarea periodică a personalului cu atribuții în siguranța transporturilor;

d) schimbarea funcției cu atribuții în siguranța transporturilor în cazul în care baremul medical și/sau psihologic este superior față de cel stabilit pentru funcția deținută anterior;

e) controlul medical și psihologic la termenele de revizuire stabilite de comisiile medicale și psihologice în siguranța transporturilor pentru personalul care a obținut aviz restrictiv.
....
(Normele metodologice privind examinarea medicală și psihologică a personalului cu atribuții în siguranța transporturilor și periodicitatea examinării din 10.10.2013)