Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public - presedinte ong
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public - presedinte ong

Buna ziua!

Acum 2 ani am infiintat un ONG in cadrul caruia functioneaza si o unitatea protejata. Acum voi fi angajat functionar public.
Statutul de presedinte ONG este in contradictie cu cel de functionar public??
Art. 96 din Legea 161/2003 :
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.

Din textul de lege reiese clar ca puteti exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.