Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie anticipata va rog
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie anticipata va rog

Am 58 de ani născut în 1959 lucrat 32ani și
9 luni dîn care 3 ani și 9 luni grupa 1 de munca
după care am fost Pensionat gradul2
timp de 5 ani și de 2 ani grad3 pot solicita pensionare anticipata și cân
Mulțumesc anticipa
Adrian Nichita

De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.
Dar dacă renunț la pensia de invaliditate pot sa cer anricipata
Nu.
Nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala de 35 de ani, fara stagiul asmilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pot sa cumpăr cei doi ani conform legii și atunci sa cer anticipata
Daca aveti pensie de invaliditate nu puteti cumpara vechime in munca.