Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Completare D300 si D394 - facturi de retur
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Completare D300 si D394 - facturi de retur

Buna ziua si Hristos a inviat!
Am si eu o problema in completarea D300 si D394 si sper sa ma lamuriti si pe mine.

Sunt persoana fizica autorizata, platitoare de TVA, impunere trimestriala, sistem de TVA la incasare. In trimestrul 4 anul 2016 am primit o factura nr. 1 in valoare de 100 lei cu TVA 20% de la furnizorul meu pe care am achitat-o. Ulterior, am returnat produsul furnizorului meu si acesta mi-a eliberat o factura storno nr. 2 in valoare de -100 lei cu TVA de 20%. Nu mi-a returnat si banii cu care am achitat factura nr. 1 de 100 de lei ci am convenit ca aceasta suma sa se scada din urmatoarea factura. Apropo, numerele facturilor sunt fictive pentru exemplificare.

Urmatoarea factura a fost insa in trimestrul 1 anul 2017 cand TVA-ul de 20% a devenit 19%. Astfel, factura nr. 3 din trimestrul 1 anul 2017 pe care mi-a eliberat-o furnizorul este in valoare de 150 lei si contine produse cu TVA 19% si 9%. La achitarea acestei facturi s-a scazut valoarea facturii storno nr. 2 si am achitat astfel doar 50 lei.

Problema este ca declaratia D300 pentru trimestrul 4 anul 2016 contine factura nr. 1 in valoare de 100 lei la randul 22. Iar in D394 aceasta factura este inclusa la randul 5.2. Dar banii achitati pe aceasta factura au fost recuperati in trimestrul 1 anul 2017. Si nu stiu cum sa completez D300 pe trimestrul 1 anul 2017 deoarece nu mai exista camp cu TVA 20%.

Deci, ca sa fiu mai scurt, la achitarea facturii nr. 3 care are cote TVA de 19% si 9% s-a scazut factura nr. 2 storno care are TVA 20%. Si nu stiu cum sa evidentiez aceasta operatiune in D300 si D394. Cum completez randul 22 si 23 in D300 si randul 5.2 in D394? Ce cota TVA se considera achitata?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

PS. Rog moderatorii sa corecteze titlul. Multumesc.

LuceNera, utilizator