Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DATA INCETARE CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DATA INCETARE CIC

Ce data de sfarsit trebuie trecuta in decizia de suspendare a contractului cf art. 51 alin. (1) lit. a (CIC) daca cererea este facuta pe 2 ani si data de nastere a copilului este 08.12.2016?
Sunt doua situatii posibile:
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni. (09.11.2018)

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani. (09.12.2018)

Asadar:
1. in prima situatie, data de sfarsit a suspendarii va fi 08.11.2018

2. in a doua situatie, data de sfarsit a suspendarii va fi 08.12.2018
ok. dar eu nu stiu daca tatal va sta in CCC, deci trec perioada cea mai mare, nu? adica 08.12.2018
da, puteti trece data de 08.12.2018
ok.multumesc frumos