Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire la locul de munca dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire la locul de munca dupa concediu crestere copil

buna seara
in cazul in care copilul este nascut in 01.09.16, mama poate sta 2 ani cu copilul, in acest caz ea se intoarce la munca din 02.09.18 sau din 01.09.18?cand inceteaza suspendarea CIM-ului?adica care este prima ei zi de munca?
si in cazul in care tatal indeplineste condiitele si intra in CCC o luna, in acest caz mama revine la munca in 01.08.18?
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si solicita sau nu sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.
In speta, revenirea se face cu data de 02.08.2018

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
In speta, revenirea se face cu data de 02.09.2018
buna ziua
va multumesc