Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reintoarcere din Cic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reintoarcere din Cic

Buna ziua, daca sunt in CIC, iar fetita face 2 ani pe 19.11.2017, eu cand trebuie sa revin la munca? Pe 18 sau 19.10.2017? Cererea de reintoarcere cand ar trebui sa o depun?
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni. In speta, 19.10.2017.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani. In speta, 20.11.2017.