Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost incadrat timp de un an pe un salariu brut mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost incadrat timp de un an pe un salariu brut mai mare si acum compania vrea sa mi-l schimbe

Buna ziua,

Am fost incadrat timp de un an pe un salariu brut din care netul se calculeaza la 1000 de ron in plus fata de cat iau acum. A trecut mai bine de un an si acum m-au chemat sa rectifice aceea pagina. Nu-mi convine si stau sa ma intreb ce s-a intamplat cu diferenta de 1000 de lei anterioara.

Ce drepturi am? Este normal ce se intampla?
1. art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
.....
e) salariul;
.....

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - felul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- delegarea
- detasarea
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. In speta, modificarea salariului se poate face numai cu acordul partilor. De asemenea, modificarea unilaterală a salariului este posibila, prin decizia angajatorului, în ipoteza existentei unui act normativ sau a unui contract colectiv de muncă aplicabil acestuia.