avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venit microintreprindere

Buna ziua,

De la 01.02.2017 societatea noastra a devenit microintreprindere, deci o sa am de platit 1%, impozit pe venit, intrebariile mele ar fi:

•se calculeaza impozitul numai pentru luniile februarie si martie?

• toate conturile de venituri intra la calcul?


Inainte de 01.02.2017 firma a fost platitoare de impozit pe profit.


Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 16:47, 25 Aprilie 2017
februarie si martie intra in calcul.In baza de calcul nu intra:
-veniturile aferente costurilor stocurilor produse;
-veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
-veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
-veniturile din subvenţii;
-veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
-veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi si/sau penalităţi de întârziere -
care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
-veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele
produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
-veniturile din diferenţe de curs valutar;
-veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu decontare în funcţie de cursul unei ------
valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora;
-valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării;
-veniturile aferente titlurilor de plată obţinute de persoanele îndreptăţite, potrivit legii;
despăgubirile primite în baza hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului;
-veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a
dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 1% microintreprindere cateldestept cateldestept Impozit 1% microintreprindere se aplica la veniturile inregistrate in: -766-venituri din dobanzi -758-cota-parte a subvenţiilor pentru investiţii trecută ... (vezi toată discuția)
Micro subventie apia impozitare miraj miraj sunt microintreprindere si am primit subventia de la APIA - se impoziteaza cu 3% multumesc (vezi toată discuția)
Impozit pe venit VictorPop VictorPop Buna ziua, Suntem o firma care am trecut de la impozit pe profit la impozit pe venit. Domeniul de activitate este transport rutier de marfuiri din care ... (vezi toată discuția)