Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venit microintreprindere

Buna ziua,

De la 01.02.2017 societatea noastra a devenit microintreprindere, deci o sa am de platit 1%, impozit pe venit, intrebariile mele ar fi:

•se calculeaza impozitul numai pentru luniile februarie si martie?

• toate conturile de venituri intra la calcul?

Inainte de 01.02.2017 firma a fost platitoare de impozit pe profit.

Multumesc anticipat.
februarie si martie intra in calcul.In baza de calcul nu intra:
-veniturile aferente costurilor stocurilor produse;
-veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
-veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
-veniturile din subvenţii;
-veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
-veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi si/sau penalităţi de întârziere -
care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
-veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele
produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
-veniturile din diferenţe de curs valutar;
-veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu decontare în funcţie de cursul unei ------
valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora;
-valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării;
-veniturile aferente titlurilor de plată obţinute de persoanele îndreptăţite, potrivit legii;
despăgubirile primite în baza hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului;
-veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a
dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin