Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... asigurare RCA facuta pe vechiul proprietar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

asigurare RCA facuta pe vechiul proprietar

In urma cu ceva timp mi-am vandut masina. Problema care s-a ivit este ca persoana care a cumparat-o nu si-a facut inscrierea pe numele sau si a vandut-o unei alte persoane necunoscuta mie, insa aceasta din urma a facut o asigurare RCA pe numele meu. Am solicitat din partea firmei de asigurari desfiintarea acelui contract RCA, iar dupa ce mi-au solicitat dovezi privind vanzarea si radierea din ev.fiscale...n-am mai primit niciun raspus. Am trimis acum o petitie online Pol.Romane si ANPC. Cineva m-a sfatuit sa cer radierea la serviciul de inmatriculari, ei imi raspund negativ, iar cu acest raspuns, ca procedura prealabila, sa contactez un avocat pentru radierea pe cale judecatoareasca, altfel voi fi tinuta sa platesc toate amenzile ce decurg din calitatea de proprietar (in evidenta inmatricularilor auto), desi nu inteleg de ce e nevoie de asta si nu e valabil contractul de vanzare-cumparare. Ce ma sfatuiti sa fac?
Pentru ca ati ales vinderea autoturismului fara a face radierea si fara a trece in momentul vinzarii autoturismului in certificatul de inmatriculare persoana careia i-ati instrainat masina, politia nu va poate ajuta.
[ link extern ] /