avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lege punere in circulatie a unui tractor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lege punere in circulatie a unui tractor

Legea privind punerea în circulație a unui tractor pe drumurile publice este intrata în vigoare ?
Cel mai recent răspuns: Marius232 , utilizator 15:53, 21 Aprilie 2017
Este infractiune in functie de situatie.
Nu e ceva nou.
Legea de care am auzit eu spune ca conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier nu se mai pedepsește penal
Eu când am fost prins cu tractoru pe drumu public dețineam permis de conducere categoria B și calificare de tractorist . Mi s-a întocmit dosar penal și sunt în curs de judecata.
Detalii aveți aici: www.avocatnet.ro/content/art...
În concluzie, fapta săvârșită de d-voastră nu mai reprezintă o infracțiune, fapt pentru care cred că veți fi achitat.
Ultima modificare: Joi, 20 Aprilie 2017
Daniela Gratiela, Alte profesii
Vă mulțumesc frumos. Dacă o sa fiu achitat în dosaru acesta,mai are vreo treabă cu un dosar de acum 3 ani care este închis dar având perioada de incercare de 3 ani, eu făcând fapta cu tractoru în ultimele 6 luni de incercare.

Alte discuții în legătură

Achitare Georgee28 Georgee28 Cum pot sa iau achitare intr-un dosar pt conducerea unui tractor având permis categoria B + calificare de tractorist ? (vezi toată discuția)
Ordonanță Marius232 Marius232 Dacă tractoru era imatriculat în momentul încarc mi s-a întocmit dosar penal,mai pot beneficia de ordonanța data privind circulația tractoarelor pe ... (vezi toată discuția)
Dosar penal conducere tractor Utilizator298 Utilizator298 Am fost prins conducând un tractor pentru care mi s-a întocmit dosar penal pentru conducerea unui tractor cu permis necorespunzător. Pot obține achitarea? ... (vezi toată discuția)