Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lege punere in circulatie a unui tractor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lege punere in circulatie a unui tractor

Legea privind punerea în circulație a unui tractor pe drumurile publice este intrata în vigoare ?
Este infractiune in functie de situatie.
Nu e ceva nou.
Legea de care am auzit eu spune ca conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier nu se mai pedepsește penal
Eu când am fost prins cu tractoru pe drumu public dețineam permis de conducere categoria B și calificare de tractorist . Mi s-a întocmit dosar penal și sunt în curs de judecata.
Detalii aveți aici: www.avocatnet.ro/content/art...
În concluzie, fapta săvârșită de d-voastră nu mai reprezintă o infracțiune, fapt pentru care cred că veți fi achitat.
Daniela Gratiela, Alte profesii
Vă mulțumesc frumos. Dacă o sa fiu achitat în dosaru acesta,mai are vreo treabă cu un dosar de acum 3 ani care este închis dar având perioada de incercare de 3 ani, eu făcând fapta cu tractoru în ultimele 6 luni de incercare.