Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada lucrata cum influenteaza pensia acordata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada lucrata cum influenteaza pensia acordata

Din cate stiu eu se calculeaza un punctaj care se imparte la numarul anilor lucrati si se obtine pinctajul mediu care se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si se obtine valoarea pensie. Cum influenteaza un numar mai mare de ani lucrati valoarea pensiei? Gresesc eu la metoda de calcul, ca nu sesisez niciun avantaj datorat unei perioada mai mari lucrate?
Numarul de puncte realizate/stagiul complet de cotizare = punctajul mediu anual pentru stagiul adaugat
Nu cred ca am fost inteleasa si pun altfel intrebarea Ce diferenta la pensie e intre 2 persoane cu aceleasi venituri de a lungul anilor, una lucrand 35 de ani si alta 40?
Diferenta este facuta de stagiul complet si de indicele de corectie.
Stagiul complet e in ambele cazuri. Despre indicele de corectie nu stiu detalii, m-am uitat in legea pensiilor, dar nu am vazut nimic: in ce conditii se aplica
Veniti cu date concrete.
Indicele de corectie se stabileste prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
De ex:
In 2017:
Pana in iunie este 1,14
Incepand cu Iulie 1,05
Diferenta este de 9%