Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa timbru cerere pensie întreținere copil major
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa timbru cerere pensie întreținere copil major

Bună ziua ! Copilul meu, major fiind, a depus cerere la tribunal pentru continuarea plății pensiei de întreținere de către tatăl lui.Precizez ca este elev în clasa a XI la liceu și ca acum locuim în Belgia.Am depus cererea, însoțită de toate documentele necesare.Desi Tribunalul are toate datele necesare, am primit solicitare sa depunem din nou documente privind obiectul cererii, motive, etc,precum și achitarea taxei de 20 Ron, în termen de 10 zile, deși scrisoarea dumnealor a făcut 11 zile pe drum.E normal sa se ceară taxa de timbru pentru un proces de cerere pensie întreținere, în condițiile în care el este elev și nu are venituri proprii (aceste lucruri au fost precizate deja în cererea depusa)?
Da, conform OUG 80/2013 aceasta este taxa de timbru pentru cererea cu obiect pensie de intretinere. Sanctiunea neplatii ei este anularea cererii de chemare in judecata ca netimbrata. Deci, conformati-va sau vi se anuleaza cererea!
Termenul de 10 zile pe care il aveti la dispozitie pt a complini lipsurile cererii introductive se calculeaza de la data la care ati primit adresa instantei, indiferent de cat a facut pe drum.

Pt taxa de timbru tb sa formulati cerere expresa de scutire de la plata taxei, depunand inscrisuri in sustinerea ei precum si explicatii in sensul ca e elev si nu realizeaza venituri.