Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... StergerE cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

StergerE cazier

Dupa cati ani este sters cazierul unei persoane urmarita general, condamnata 4 ani pt talharie, si care nu a facut pedeapsa ?
lulush78, utilizator
Art. 13
(1) Persoanele inscrise in cazierul judiciar sau cu privire la care s-au facut notari provizorii se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsa privativa de libertate de cel mult 3 ani si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmarire, s-a dispus fata de ele incetarea urmaririi penale ori s-a pronuntat o hotarare definitiva de achitare sau de incetare a procesului penal;
g) au executat masura educativa a libertatii supravegheate, a internarii intr-un centru de reeducare sau intr-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicarii masurii educative a mustrarii.
(2) In cazul cand in cazierul judiciar al persoanelor prevazute la alin. (1) lit. a) -d) si f) exista si alte mentiuni, se sterg numai mentiunile care impun scoaterea din evidenta

[ link extern ]

BAFTA!
B-)
deci 20 ani? sau niciodata. #-o
nu inteleg litera d)
dar OUG nr. 216/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, Ordonanta de urgenta 216/2008 mai zice asa:

13. Dupa articolul 13 se introduce un nou articol, articolul 13^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 13^1
(1) Persoanele juridice inscrise in cazierul judiciar se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
b) a intervenit reabilitarea;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au fost dizolvate si radiate si au trecut 10 ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
f) au trecut 5 ani de la executarea pedepselor complementare, cu exceptia celei prevazute la lit. e).
(2) In cazul cand in cazierul judiciar al persoanelor prevazute la alin. (1) exista si alte mentiuni, se sterg numai mentiunile care impun scoaterea din evidenta"

deci e vorba de 10 ani ?
lulush78, utilizator
Pentru ce este urmarita general persoana?
B-)
Cred ca este vorba despre prescriptia executarii pedepsei de 4 ani,aplicate pentru talharie.In aceasta situatie incidente sunt prevederile art 126 lit.b c.pen:
"Termenele de presciptie a executarii pedepsei sunt:
............................................................................................
lit.b)5 ani plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executat,dar nu mai mult de 15 ani,in cazul celorlalte pedepse cu inchisoarea"
Deci termenul este de 9 ani de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare..
Conform art.127 c.pen.acest termen poate fi intrerupt prin "inceperea executarii pedepsei sau prin savarsirea din nou a unei infractiuni'
@lulush78 nu sunteti persoana juridica.
Din cazier nu se sterge automat dupa trecerea a 9 ani. Adica ar trebui constatat ca a intervenit prescriptia.