avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - inregistrare fiscala ANAF
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - inregistrare fiscala ANAF

Bine v-am gasit!

Am cateva nelamuriri referior la declaratia 220 / inregistrarea fiscala.
Voi face comert prin internet (CAEN 4791) in America pe toata perioada anului.


1)Ma poate ajuta cineva cu un link/ un post din care sa imi dau seama
documentele care sunt necesare pentru dosarul fiscal?


2) pentru optarea la sistemul real de impozitare, va trebui sa bifez "Modificarea modului de determinare a venitului net" ?

3) De asemenea, la date privind venitul estimat, pot sa declar sume gen 300/200/100 sau este nevoie sa le ajustez la un plafon stabilit prin lege?

3) La sectiunea II -

pct. 5 - este nevoie sa imi trec sediul social, chiar daca nu imi desfasor activitatea la el? - lucrez pe internet -

pct. 6 - trec numarul si datele contractului de comodat?

pct. 7 - daca imi desfasor activitatea pe tot parcursul anului, pot sa las libere aceste spatii?

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:54, 24 Aprilie 2017
Impreuna cu exemplarele d220 veti depune copie dupa hotararea primita de la inregistrarea pfa-ului de la registrul comertului.
Veti trece valorile estimate de dumneavoastra ca le veti realiza in anul curent. Oricum anul urmator dupa depunerea d200, se vor face regularizarile.
Nu bifati nimic la modificarea sistemului de impozitare. Aceasta d220 se depune si pentru alte situatii, ceea ce nu este cazul dumneavoastra. Cititi instructiunile de completare si daca nu sunteti sigur, va vor ajuta cei de la finante, unde veti depune declaratia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare dosar anaf paultrefu paultrefu Am primit acum câteva zile actele de la registrul comerțului pentru o intreprindere individuală(frizerie micuță la țară). Acum am fost la anaf să văd ... (vezi toată discuția)
Taxe aplicate pfa-urilor care au si calitatea de angajat ciprianedu ciprianedu Ce taxe trebuie sa plateasaca o persoana fizica autorizata in momentul cand aceasta este si angajat, iar activitatea de PFA este extrem de mica? (vezi toată discuția)