Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Legislatie angajare cj
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Legislatie angajare cj

Buna ziua. O persoana care a terminat facultatea de Comunicare si Relatii Publice si master in Drept si Administratie Publica Europeana,in cadrul Universitatii Danubius Galati,poate candida pentru un post de consilier juridic?
Legea 514/2003
art.8
Poate fi consilier juridic acela care indeplineste urmatoarele condiţii:
a) este cetatean român şi are domiciliul în România;
b) are exercitiul drepturilor civile şi politice;
c) este licentiat al unei facultati de drept;
d) este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei; aceasta condiţie se dovedeste cu certificat medical eliberat în condiţiile legii;
e) nu se afla în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute de prezenta lege.

O persoana care a terminat facultatea de Comunicare si Relatii Publice ....

Prin urmare, nu se poate incadra ca si consilier juridic.
Daca diploma de licenta este in drept atunci puteti candida pe post de consilier juridic. Daca doar masterul este in drept - NU PUTETI CANDIDA PENTRU POST DE CONSILIER In acest sens va recomand Ordonanța Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulților coroborat cu Legea Nr. 200 din 25 mai 2004 privind recunoaşterea diplomelor şi calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România si Legea educației naționale nr. 1/2011.