Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa de mediu autoturism cu proprietar ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa de mediu autoturism cu proprietar decedat

Buna seara,

In cazul in care proprietarul autoturismului este decedat pot recupera mostenitorii, respectiv sotia supravietuitoare taxa de mediu?

Dupa obtinerea certificatului de mostenitor poate fi trecuta sotia pe talon?

Multumesc!

Da. Cu conditia sa faceti dovada ca sunteti sotia decedatului si sunteti singura mostenitoare sau ceilalti mostenitori sa fie de acord. in concluzie - daca a-ti dezbatut succesiunea pot recupera taxa de timbru toti mostenitorii in cotele inscrise in Certificatul de mostenitor. daca sunteti singura mostenitoare atunci o sa fie mai simplu.
multumesc....si trebuie respecata procedura prealabila chiar daca s a abrogat ordonanta care reglementa timbrul de mediu? mai precis: se mai depune cerere de restituire la ANAF si in caz de respingere se formuleaza actiune la Tribunal - secita contencios administrativ si fiscal?
Da. Acea ordonanta viza doar restituirea direct de catre Anaf. Ceea ce rezulta ca am revenit la procedura veche in care se restituie tx de mediu in baza hot judecatoresti.
multumesc mult!
Bună seara!
Pot recupera taxa de prima inmatriculare dacă proprietarul este decedat? Precizez ca autoturismul îmi este donat iar pe certificatul de înmatriculare al mașinii, bunicul decedat încă figurează ca proprietar, nu am inscris mașina pe numele meu . Mulțumesc!
Myha Mary, utilizator