Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obligata sa trimita pensia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obligata sa trimita pensia

buna ziua.am divortat de fosta sotie in 2003 si copilul mi-a fost incredintat mie iar fosta trebuia sa trimita 70 ron pe luna.din ianuarie 2009 nu a mai trimis nimic.i-am trimis o scrisoare sa-i atrag atentia dar ea nu s-a sinchisit.pe 15.09 am fost la politie sa depun plingere.un politist mi-a spus ca daca nu are servici nu poate fi obligata sa plateasca.un altul mai binevoitor mi-a dat adresa ei mai detaliata si m-a invatat sa fac o plingere si sa o trimit prin recomandata la politia din constanta unde are ea acum domiciliul(eu stau in bucuresti),spunind ca asa se rezolva mai repede.intrebarea mea este daca poate fi obligata in vreun fel sa trimita banii tinind cont de faptul ca in vara a murit maicasa si ea a mai nascut un copil,probabil ca nici nu a avut un loc de munca (a fost dama de companie dupa ce ne-a parasit)si acum un an mi-am dat seama ca s-a recasatorit dupa chitantele de la posta pt. pensie.DECI POATE FI OBLIGATA SA TRIMITA BANII SAU NU? se poate rezolva doar prin politie sau trebuie sa o dau in judecata?:sorry:
chiar daca fosta sotie nu are momentan un loc de munca ea tb sa-si indeplineasca obligatia platii pensiei de intretinere, care in acest caz va fi de 1/4 din salariul minim pe economie .
ii puteti face plangere penala pt abandon de familie, conform art. 305 c penal .

tot astfel, o puteti chema in judecata pe drept civil .

Indiferent daca fosta sotie are sau nu loc de munca, ea este obligata sa trimita pensia de intretinere in suma stabilita prin hotararea judecatoreasca. In schimb, ea nu este obligata sa trimita pensia de intretinere reprezentand 1/4 din salariul minim pe economie in plata la ora actuala daca nu esixta o hotarare de majorate prin care instanta sa fi dispus modificarea sumei de la suma stabilita in prima hotarare la 1/4 din slariul minim actual.
Ar trebui sa existe legislatie in domeniu care sa prevada si sa reglementeze si genul acesta de situatii iar statul sa "suplineasca" intr-un fel sau altul aceasta "obligatie de intretinere" neindeplinita din motive "fortuite" as putea spune...fiind totusi vorba despre "interesul superior al unui minor".
Deci "ar trebui"...:)

Din punctul meu de vedere, plangerea dvs. nu va avea sorti de izbanda deoarece "faptuitorul", presupunand "prin absurd" ca va fi sanctionat penal cu pedeapsa inchisorii, va primi suspendarea executarii deoarece "condamnata" are un al doilea copil minor aflat la o varsta care impune in mod obligatoriu prezenta mamei.

Este insa dreptul dvs. sa actionati astfel cum credeti de cuviinta.:yes:
momentan vreau sa trimita banii din urma.macar atit.am inteles ca are probleme,tocmai de aceea am lasat-o,dar 70 ron pe luna.:angry:eu cred ca daca nu ar fi rea vointa ar trimite 20-30 RON DIN CIND IN CIND.mai ales ca a inceput scoala.atunci daca nu poate fi obligata pe motiv ca nu are venituri de ce instantele mai dau hotariri cu 1/4 din salariul minim?pt. majorare am inteles ca trebuie sa inaintez actiune in instanta,dar o mai las ca sincer nici eu nu am timp sa ma tirii prin tribunale pt.20 ron in plus pe luna.acum cred ca depinde si de cei care se ocupa de caz.cit de interesati sint?ca daca vorbesti cu 5 politisti ai 5 pareri diferite.si daca totusi nu plateste si ajunge dosarul in instanta am sa cer si marirea.acum nu stiu daca ajungem in instanta ce taxa trebuie sa platesc eu?dar mai e pina atunci.va multumesc din nou tuturor pt sfaturi.:kissing: domnule cermak gruia poate ca ar trebui sa existe legislatie in domeniu,dar va dati seama ca daca statul ar putea sa suplineasca aceasta obligatie citi ar munci la negru si statul ar plati pt ei?parerea mea e ca nu e bine.ai facut un copil plateste pt el.nu statu .si daca va primi pedeapsa cu suspendare cit o sa o tina asa?copilul o sa faca 2 ani si eu o sa-i fac plingeri in fiecare an .pina la urma o sa plateasca.
mutu, utilizator