Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi sotie supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi sotie supravietuitoare

Casa parinteasca e intabulata astfel.25 %eu,25% fratele meu si 50% parintii.parintii sunt decedati,iar tatal meu a lasat testament prin care ii lasa fratelui meu partea sa.Eu am recunoscut testamentul.In cazul in care fratele meu moare,sotia lui ce drepturi are?
Buna seara,
1/4 din bunurile proprii adica 1/4 din aceasta cota a fratelui.
Soția are vocație succesorala la succesiunea soțului. Am o nelamurire mai exact ați spus ca părinții aveau 50%. Iar tatăl i-a cedat partea sa fratelui dvs prin testament. Cu partea mamei dvs ce s-a întâmplat?
Nu sa facut succesiune dupa moartea mamei
Concret ati putea sa-mi spuneti cat iar reveni sotiei fratelui?
procentual
Au copii, nu au ?
Cred ca nu, astfel ca dvs veti imparti pe jumatate cota fratelui cu sotia supravietuitoare.
Daca au copii, dvs nu va mai mosteniti fratele, ci doar sotia care va mosteni 1/4 si copilul care va mosteni 3/4.

Raportat la casa, exprimat in procente, fratele are 25%+25% partea tatalui +12.5% din partea mamei.