avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi sotie supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi sotie supravietuitoare

Casa parinteasca e intabulata astfel.25 %eu,25% fratele meu si 50% parintii.parintii sunt decedati,iar tatal meu a lasat testament prin care ii lasa fratelui meu partea sa.Eu am recunoscut testamentul.In cazul in care fratele meu moare,sotia lui ce drepturi are?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:37, 26 Aprilie 2017
Buna seara,
1/4 din bunurile proprii adica 1/4 din aceasta cota a fratelui.
Soția are vocație succesorala la succesiunea soțului. Am o nelamurire mai exact ați spus ca părinții aveau 50%. Iar tatăl i-a cedat partea sa fratelui dvs prin testament. Cu partea mamei dvs ce s-a întâmplat?
Nu sa facut succesiune dupa moartea mamei
Concret ati putea sa-mi spuneti cat iar reveni sotiei fratelui?
procentual
Au copii, nu au ?
Cred ca nu, astfel ca dvs veti imparti pe jumatate cota fratelui cu sotia supravietuitoare.
Daca au copii, dvs nu va mai mosteniti fratele, ci doar sotia care va mosteni 1/4 si copilul care va mosteni 3/4.

Raportat la casa, exprimat in procente, fratele are 25%+25% partea tatalui +12.5% din partea mamei.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu o intrebare: eu si fratele meu suntem mostenitori ... Lucian.123 Lucian.123 Buna ziua, am si eu o intrebare: eu si fratele meu suntem mostenitori dupa moartea mamei noaste, 1/2 fiecare. Fratele meu este casatotit si nu are copii, iar ... (vezi toată discuția)
Mostenire...ajutorr elisabeta11 elisabeta11 buna ziua!! In urma decesului tatalui vreau sa deschid taxa de succesiune, mama traieste,si suntem 5 frati.... intrebarea mea este: cat la suta din ... (vezi toată discuția)
Cota rezervatarului grobianu grobianu Lamuriti-ma, va rog, in urmatoarele probleme: - tatal meu vrea sa-mi lase mie si sotiei mele, prin testament, toata averea sa (casa si pamantul aferent).; - ... (vezi toată discuția)