Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pensionare la limita de varsta

Buna ziua,
Am rugamintea daca poate sa ma ajute cineva, eu in data de 20.06.2017 indeplinesc conditiile de pensionare iar conform ART. 98 din Legea nr. 188/1999
(1) Raportul de serviciu existent inceteaza de drept:
...............................
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
Intrebare: care ar fi posibilitatile legale daca as dori sa-mi continui activitatea, avand in vedere ca am in derulare 3 mari proiecte pentru primaria la care lucrez, mentionez ca sunt functionar public incadrata pe post unic la compartimentul urbanism.
Va multumesc,
cu stima si respect
Decat daca se adopta proiectul de lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici. .

Funcţionarii publici vor putea să lucreze şi după data la care trebuie să se pensioneze, au stabilit deputații
www.avocatnet.ro/content/art...
Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspuns dar nu stiam ca si in Camera deputatilor s-a dat votul decisiv favorabil . Asta înseamnă că actul mai are nevoie doar de semnătura președintelui României pentru a se aplica, eu nu vad nici o piedica, daca merge pe circuit normal s-ar putea ca eu sa fiu unul din beneficiari.

cu stima,
Buna ziua,
Ma numesc Hortensia Maria Oltean fost…..consilier superior in cadrul Comp. Urbanism din cadrul Primariei Comunei Savadisla, jud. Cluj (post unic) studii superioare inginer constructor, eu in data de 26.06.2017 am indeplinit conditiile de pensionare la limita de varsta ,iar conform ART. 98 din Legea nr. 188/1999
(1) Raportul de serviciu existent inceteaza de drept:
...............................
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
Intrebare: care ar fi posibilitatile legale daca as dori sa-mi continui activitatea? Eu doresc sa particip la concursul care se organizeaza in vederea ocuparii postului vacant, in cazul in care reusesc mi se poate incheia un nou contract de munca? Tinand cont ca eu nu mai sunt functionar public?....
Va multumesc,
cu stima si respect