Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție

De calculează zile lucrătoare sau calendaristice pt stimulent de inserție
Conform Legii nr. 66/2016, intrata in vigoare incepand cu 1 iulie 2016, persoanele care obtin venituri supuse impozitului in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei de crestere a copilului.
Daca parintele isi reia activitatea profesionala cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani , stimulentul de insertie se acorda pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani.
Vorbim de zile calendaristice.