Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani de la avocat care nu si-a facut treaba
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani de la avocat care nu si-a facut treaba

In februarie 2016 am inceiat un Contract de asistrnta juridica cu un avocat pentru a ma reprezenta intr-un proces de mostenire,ocazie cu care i-am achitat onorariul cerut si i-am lasat si toate actele necesare penru a putea incepe procesul.In luna mai ma sunat ca sa achit si taxa de timbru si sa-i trimit chitanta,precum ca procesul ar fi pe rol,iar eu m-am conformat,crezindul de buna credinta.Timpul a trecut si am vazut ca nu se intimpla nimic,nu mai raspunde la telefon,am decis sa-l caut personal,eu fiind din alt judet la cateva sute de km.In final l-am gasit si dupa o discutie am aflat ca defapt el nu a depus nici un act nicaieri,dar s-ia luat angajamentul ca o sa se apuce de treaba ceea ce bine inteles ca nu s-a intimplat.Dupa alte citeva luni am reusit sa vorbesc cu el sia mai trecut iarasi ceva timp dupa care mi-a dat un nr.de dosar,am verificat pe internet si am vazut ca ar fi inregistrat la jud. respectiva.dar ulterior am aflat ca dor arimis o actiune online fara a depune si restul de acte.Ca urmare cererea de chemare in judecata mi-a fost anulata.Si asa atrecut un an si trei luni si am ramas cu o gramada de bani dati aiurea Intrebare: cum as putea recupera banii,avand in vedere ca la Baroul de unde face parte are pe cineva din familie conducere.As putea sa-i fac oplingere la politie sau direct la instanta,dar la alta instanta nu la aia de unde el,ca sa-l port si eu pe drumuri cum m-a purtat si el.VA MULTUMESC.
pavelbuta, utilizator