Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Am discutat cu un avocat la sfirsitul luni februarie despre deschiderea succesiunii dupa parintii mei,care sunt decedati.Cu aceasta ocazie,am incheiat un Contractract de asistenta juridica si i-am acitat onorariul in intregime.De atunci au trecut mai bine de 7 luni,fara sa se intimple mare lucru,afara de faptul ca in putinele date cand am reusit sa iau legatura cu El,m-ia spus ca trebuie sa platesc taxa de trimbu judiciar,pe care dealtfel am si achitato si iam trimis chitanta sa o puna la dosar,fara a avea nici o infatisare in fata instantei.Au mai trecut luni si nimic.Mai nou nu-mi raspunde la telefon.Mentionez ca sutem la departare de sute km.el fiind din zona unde ar fi trebuit sa aiba procesul.Ce as putea face in acest caz. Multumesc'
Faceti o sesizare la baroul din care face parte.
In baza contractului de asistenta juridica si a chitantei ca i-ati achitat onorariul faceti reclamatie la Baroul respectiv,notificati-l printr-un executor judecatoresc sa-si indeplinesca obligatiile contractuale.
In primul rand ati putea verifica stadiul dosarului la urmatorul link: [ link extern ]
Cautati instanta pe harta, mergeti la sectiunea dosare din stanga si introduceti numele d-voastra in bara de cautare...deschideti la numarul de dosar corespunzator.
Apoi puteti face o sesizare la Baroul din care face parte avocatul respectiv.
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
In ce conditii,as putea anula,anula contractul cu el
Puteti anula contractul in conditiile din contractul de asistenta juridica.