avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

Sunt divortata din anul 2008. La momentul respectiv nu am facut partaj cu fostul sot. In timpul casniciei am contactat un imprumut de nevoi personale, un card de credit si un over draft pe cardul de salariu, toate pe numele meu. Banii din imprumut au fost
folositi pentru avans la autoturismul pe care l-am achizitionat impreuna. Acest autoturism a fost cumparat pe firma de taximetrie pe care o avea fostul sot impreuna cu fratele sau. Am vreun drept asupra autoturismului (ratele pentru acesta fiind achitate in timpul casniciei) sau asupra firmei? Mai pot face partaj pentru datoriile comune?
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 13:13, 20 Septembrie 2009
bunurile dobindite in timpul casatoriei sint bunuri comune. acestea pot fi partajate odata cu introducerea actiunii de divort sau separat de aceasta. aveti dreptul la cota parte la autoturismul achizitionat in timpul casatoriei.
S-ar putea ca firma de taximetrie sa fie inregistrata numai pe numele cumnatului dvs . Verificati acest lucru fiindca in acest caz nu aveti nici un drept asupra acelui autoturism!B-)
Exact, sunt mai multe necunoscute. Practic s-ar putea sa nu puteti demonstra ca dvs. ati avut vreo contributie la achizitionarea autoturismului.
Destul de greu de raspuns la intrebarea dvs.,
Teoretic, fiind un bun dobandit in timpul casatoriei ar trebui sa se partajeze.
Insa, daca bunul a fost achizitionat pe firma , iar plata ratelor a fost facuta pe numele firmei, cam greu o sa dovediti aportul dvs. Doar daca in contabilitatea firmei nu au facut inregistrarile de plata a ratelor sau daca autoturismul a fost adus ca si aport social mai aveti sanse....
2007_rozi a scris:
................
Teoretic, fiind un bun dobandit in timpul casatoriei ar trebui sa se partajeze.
Insa, daca bunul a fost achizitionat pe firma , iar plata ratelor a fost facuta pe numele firmei, cam greu o sa dovediti aportul dvs. Doar daca in contabilitatea firmei nu au facut inregistrarile de plata a ratelor sau daca autoturismul a fost adus ca si aport social mai aveti sanse....

Daca in contabilitatea firmei apare un aport creditor puteti sa justificati cat de cat ca ati contribuit la plata ratelor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dividende smoothie smoothie Va rog sa ma lamuriti in cateva probleme legate de procedura de partaj de dupa divort. 1. sotul este asociat unic la societate infiintata inainte de ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj, firma si imobil laurentiu68 laurentiu68 Buna ziua Divortul aproape ca s-a terminat,urmeaza stabilirea pensiei alimentare si gata am scapat. Partea grea acum incepe. PARTAJUL O sa expun ... (vezi toată discuția)
Impartire bunuri la divort claudianiculai claudianiculai Buna ziua, Sunt casatorita de 1 an si vreau sa divortez. Sotul meu detine un autoturism achizitionat in timpul casatoriei. Automobilul este second hand si ... (vezi toată discuția)