avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere a copilului

Buna ziua ! Sunt insarcinata in 13 saptamani si lucrez la locul actual de munca din 22 decembrie 2016. Urmeaza sa nasc in luna noiembrie 2017. Pot beneficia de indemnizatia de prenatal ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:09, 29 Aprilie 2017
1. De concediu si indemnizatia de maternitate puteti beneficia.

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea concediului şi indemnizaţiei pentru maternitate este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

2. Perioada eligibila pentru CCC : decembrie 2015 - noiembrie 2017

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, in aceasta perioada trebuie, timp de cel putin 12 luni , sa aveti realizate venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Aprilie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Buna seara! primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat ... Pompieriii112 Pompieriii112 Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat până in 5 iulie 2020? Precizez ca urmeaza sa nasc in 5 noiembrie 2021! Unde trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)
Pot lua concediu pre-post natal /indemnizatie? Alex.b Alex.b Buna ziua, in data de 24 iunie mi s-a incheiat somajul. La acea data eram insarcinata deja in 4 saptamani. Data prezumtiva a nasterii ar fi undeva pe 26 ... (vezi toată discuția)