Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere a copilului

Buna ziua ! Sunt insarcinata in 13 saptamani si lucrez la locul actual de munca din 22 decembrie 2016. Urmeaza sa nasc in luna noiembrie 2017. Pot beneficia de indemnizatia de prenatal ?
1. De concediu si indemnizatia de maternitate puteti beneficia.

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea concediului şi indemnizaţiei pentru maternitate este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

2. Perioada eligibila pentru CCC : decembrie 2015 - noiembrie 2017

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, in aceasta perioada trebuie, timp de cel putin 12 luni , sa aveti realizate venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Cornel Vasile, Consilier juridic