Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... constatare amiabila
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

constatare amiabila

Buna ziua ,va rog sa ma ajutati si pe mine...
Daca firma de asigurari nu despagubeste atat incat sa acopere pagubele,cine plateste diferenta?Eu sau firma de asigurari?Avand in vedere ca masina este de 23 de ani si nu stiu daca pretul sa pe poata este ff mic.
Cuantumul despagubirii pe care o plateste asiguratorul se calculeaza conform prevederilor normei nr. 23/2014. In cazul unei daune partiale cuantumul despagubirii este egal cu costul reparatiei autoturismului. In cazul unei daune totale cuantumul despagubirii nu poate depasi valoarea autoturismului la data accidentului din care se scade valoarea "epavei" (se practica 25% din valoarea autoturismului la data accidentului). Se considera dauna totala in cazu; in care costul reparatiei depaseste 75% din valoarea autoturismului la data accidentului. Autoturismul avand o vechime foarte mare este foarte probabil ca sa va incadrati la dauna totala.
Pagubitul se poate adresa instantei, pe cale civila, pentru recuperarea diferentei dintre costul reparatiei si despagubirea platita de asigurator. Sunt sanse ca pagubitul sa nu castige procesul.
ing. Ioan Ciobanu
"Pagubitul se poate adresa instantei, pe cale civila, pentru recuperarea diferentei dintre costul reparatiei si despagubirea platita de asigurator. Sunt sanse ca pagubitul sa nu castige procesul"
Dar eu "vinovatul" pot scoate bani de la mine daca nu acopera daunele casa de asigurari si pagubitul vrea masina "intreaga"?

Nu o sa ma ascund ,sunt sincer tot timpul ,eu am lovit in spate (asa este in Ro) ,evitand sa intru in biciclistii sau masina de teren care veneau din sens opus ,cea care s-a angajat in depasirea acestora ,in curba , iar doamna din fata mea s-a speriat si a oprit brusc .
Am venit din curba ,am lovit in spate chiar si doamna a declarat ca nu aveam ce face mai ales ca dreapta daca trageam saream intr-o rapa,,este fier se repara ,viata este mai presus de toate !