Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie vecin

Buna ziua,doresc sa stiu ce masuri legale se pot lua impotriva unui vecin ce ma inunda cu buna stiinta (l-am anuntat de mai multe ori ca practic imi curge ca un izvor apa in baie dar de pomana,a facut reparatii provizoriu si de proasta calitate) de mai bine de 1 an.Baia mea arata jalnic si nu pot repara nimic pentru ca inca imi curge apa de fiecara data cand vecinul foloseste apa de la dus,de certat m-am saturat si vreau sa il actionez in instanta.
Postez si cateva poze(daca nu este permis postarea de poze va rog sa le stergeti):
[ link extern ]

Astept un raspuns,va multumesc.
ionut_ciprian17, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc de raspuns.
Trebuie stabilita cauza scurgerii de apa. Daca scurgerea este de la o teava care este considerata comuna, atunci raspunderea o are administratia blocului. Cu administratorul ati vorbit? Pana nu se afla cauza exacta nu se srie nici cine este raspunzator pentru provocarea daunelor. Faceti o evaloare de catre un expert in domeniu.
Am anuntat si administratorul,problema este de la cabina de dus instalata necorespunzator:
nu are o baza din caramida sau nisip cea ce o face instabila,miscanduse tevile la care este conectata cand cineva se urca in cabina.Eu le-am explicat celor in cauza dar nu m-au ascultat.
Aveti cumva vreo asigurare pad 3 care sa cuprinda si astfel de riscuri? inundatii de la vecini,..avarii provocate de fenomene atmosferice ( trasnet),...etc. Daca aveti o asemenea asigurare folositi-va de ea, apelati asiguratorul si se rezolva problema privind o despagubire pentru d-vs...cu poze facute si de asigurator...etc. In rest, din cate relatati d-vs. probnlema este la vecin...instalare necorespuzatoare a cabinei de dus. daca nu a facut-o cu firma specializata, este dificil sa-l puneti la plata pentru ca nu o sa va despagubeasca asa usor..va dati seama.Ar putea si presedintele de asociatie impreuna cu administratorul sa-l oblige la remedierea situatiei...practic trebuie demontata cabina de dus si refacuta instalatia sanitara si montata cabina corespunzator.Va doresc succes in demersuri...va fi putin cam dificil, dar...