avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot munci pana la 63 ani?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot munci pana la 63 ani?

Bună seara,
Mama mea implineste anul acesta 62 ani si lucreaza ca femeie de servici la un liceu. A fost angajata aproximativ 17 ani si deoarece este inca in putere ar vrea sa lucreze pana la varsta de 63 de ani. Secretara liceului i a spus ca ar trebui sa si depuna dosarul de pensie. Intrebarea mea este : mai poate lucra inca un an pana la împlinirea vârstei de 63 de ani sau e forțată sa fie pensionata ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela1123 , utilizator 01:26, 5 Mai 2017
Care este data de nastere a mamei dvs.?
19 august 1955
Mama dvs se putea pensiona la limita de varsta dupa Octombrie 2015, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni .
Stiu ca se putea pensiona, dar ea a dorit sa mai lucreze si in acel moment i s a spus ca poate lucra pana la 63 ani fiindca are putini ani lucrați. Eu am gasit ca varsta standard de pensionare la femei este de 63 de ani. Intrebarea este : poate lucra pana la 63 de ani? Ea isi doreste sa lucreze.
Codul Muncii

Art. 56

(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:

c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;

August 1955 Octombrie 2015 60/2 30/2 15/0

Cele doua conditii pentru aplicarea Codului Muncii, sunt:
Varsta 60 de ani si 2 luni, stagiul mimin de cotizare de 15 ani.

Alte discuții în legătură

Menţinere contract muncă după vîrsta de pensionare comanescug comanescug Bună ziua, Vă rog să-mi răspundeţi la o întrebare: pe data de 20.08.1955 împlinesc vîtsta de pensionare, menţionez că am lucrat din ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare SDENYS23 SDENYS23 buna ziua am o intrebare la ce varsta se poate pensiona(anticipat) un om care sa nascut pe 26-101955 si care a lucrat din 1972 pana in 2010 si are si 8 ani de ... (vezi toată discuția)