avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Menţinere contract muncă după vîrsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Menţinere contract muncă după vîrsta de pensionare

Bună ziua, Vă rog să-mi răspundeţi la o întrebare: pe data de 20.08.1955 împlinesc vîtsta de pensionare, menţionez că am lucrat din anul 1973 neîncetat, ca funcţionar public la o primărie.... întrebarea: pot să lucrez în continuare cu acceptul conducerii şi cum se procedează ? Mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:58, 24 Martie 2015
1. Din Legea 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici:

Art. 98. - (1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
...
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
...

2. - Incepand cu data de 20.08.2015 angajatorul va inceteaza de drept raportul de serviciu.
- Apoi se scoate postul la concurs la care aveti dreptul sa participati si dvs. pentru ca puteti cumula pensia pentru limita de varsta cu orice alt venit salarial.
Mulţumesc pentru răspuns, dar pot să mai întreb, de ce nu pot ieşi la pensie la 63 de ani , aşa cum spune legea, femeile ies la pensie la 63 de ani.
Spuneti luna si anul nasterii dvs.
20.08.1955.
1. Varsta standard de pensionare de 63 de ani este pentru femeile nascute incepand cu data de 01.01.1967.

2. Pentru o femeie nascuta in august 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta la 20 octombrie 2015 cand impliniti varsta de 60 de ani si 2 luni.

4. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 53
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Functionar public - ieșire la pensie mai devreme decât la vârsta prevăzută în legea pensiilor berleuza berleuza Sunt functionar public nascuta pe data de 23.04..1957,si cf legii pensiilor ma ncadreaza sa ies la pensie in ianuarie 2018 la impinirea varstei de 60 ani si ... (vezi toată discuția)
Pot munci pana la 63 ani? Gabriela1123 Gabriela1123 Bună seara, Mama mea implineste anul acesta 62 ani si lucreaza ca femeie de servici la un liceu. A fost angajata aproximativ 17 ani si deoarece este inca in ... (vezi toată discuția)