avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Functionar public - ieșire la pensie mai devreme ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Functionar public - ieșire la pensie mai devreme decât la vârsta prevăzută în legea pensiilor

Sunt functionar public nascuta pe data de 23.04..1957,si cf legii pensiilor ma ncadreaza sa ies la pensie in ianuarie 2018 la impinirea varstei de 60 ani si 9 luni. si am inteles ca voi fi scoasa automat la pensie (din corpul functionarilor publici).cu toate ca varsta de pensionare la femei e 63 ani. Eu as dori sa nu ies la pensie pana la 31-12..2018 , deoarece mi-a decedat fiica intrun accident,si au ramas doua fetite care trebuie sprijinite material , si am niste datorii la banca .Ma puteti ajuta cu un raspuns . Multumesc mult
Ultima modificare: Joi, 24 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: berleuza , utilizator 09:37, 25 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Legii 188/1999, raportul de serviciu existent încetează de drept la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Prin urmare legea este cea care face sa înceteze raportul de serviciu, voința partilor (angajat și angajator) nu este luată în considerare.
Ultima modificare: Joi, 24 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc din suflet pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Menţinere contract muncă după vîrsta de pensionare comanescug comanescug Bună ziua, Vă rog să-mi răspundeţi la o întrebare: pe data de 20.08.1955 împlinesc vîtsta de pensionare, menţionez că am lucrat din ... (vezi toată discuția)
O femeie ( funcționar public) poate depune simultan cerere pentru ... DANYDANA65 DANYDANA65 O femeie ( funcționar public) poate depune simultan cerere pentru continuarea activității până la vârsta de 65 de ani și dosarul pentru pensionare ... (vezi toată discuția)
Lnstitutia ma poate obliga sa ies la pensie? goby goby Nascuta in data de 18.09.1957. Sex feminin Studii superioare la zi de 5 ani (1978-1983) M-am angajat pe 13.09.1983 In intervalul :13.09.1983-01.05.1998 , ... (vezi toată discuția)