Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Functionar public - ieșire la pensie mai devreme ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Functionar public - ieșire la pensie mai devreme decât la vârsta prevăzută în legea pensiilor

Sunt functionar public nascuta pe data de 23.04..1957,si cf legii pensiilor ma ncadreaza sa ies la pensie in ianuarie 2018 la impinirea varstei de 60 ani si 9 luni. si am inteles ca voi fi scoasa automat la pensie (din corpul functionarilor publici).cu toate ca varsta de pensionare la femei e 63 ani. Eu as dori sa nu ies la pensie pana la 31-12..2018 , deoarece mi-a decedat fiica intrun accident,si au ramas doua fetite care trebuie sprijinite material , si am niste datorii la banca .Ma puteti ajuta cu un raspuns . Multumesc mult
Admin, administrator
Conform Legii 188/1999, raportul de serviciu existent încetează de drept la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Prin urmare legea este cea care face sa înceteze raportul de serviciu, voința partilor (angajat și angajator) nu este luată în considerare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc din suflet pentru raspuns.