Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren langa biserica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren langa biserica

Buna ziua, detin un teren in proprietate, cu toate actele la zi, situat langa gardul unei Biserici din oras(pe aceiasi parte), iar in continuarea lui fiind alta proprietate.Doresc sa vand acel teren ,iar Primaria mi-a spus (prin planul de urbanism informal), ca ideal ar fi ca eu sa vand acel teren preotului(respectiv Bisericii), ca nu pot construi casa sau hala(numai la dist de 50 m)..eventual sa il transform in livada de pomi, sau culturi diverse...fiind o problema de mediu. Atunci, ce fel de proprietar sunt, daca nu pot vinde terenul cui doresc,la pretul cerut ? ce varianta as avea?

Va multumesc anticipat!

Este vorba despre biserica sau si de cimitir ?
Buna ziua, deci terenul se afla langa o biserica ce are si cimitir.
Asta trebuia sa precizati ca terenul pe care este amplasata biserica detine si cimitir-motiv pentru care dispozitiile in vigoare prevad interdictii pentru vecinatati
Am inteles opinia dvs.; inteleg ca nu am alta solutie decat sa accept varianta vanzarii catre Biserica,chiar acceptand pretul acesteia? (exceptie facand faptul ca as putea sa renunt a-l vinde,sau sa-l folosesc personal)