avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare PFA Norma de Venit catre PFA Venit Real
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare PFA Norma de Venit catre PFA Venit Real

Buna ziua,

va prezint urmatoarea situatie legata de cheltuielile deductibile:

- Eu am un PFA Venit Real (cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda
). Doresc sa realizez un contract de prestari servicii
cu un PFA norma de venit (acelasi cod CAEN, 6201).

- Ambele PFA-uri realizeaza soft la comanda dar fiecare utilizeaza alta tehnologie. Scopul contractului este ca PFA-ul cu norma de venit, sa realizeze un modul software pentru PFA-ul cu Venit Real si/sau sa ofere consultata pentru invatarea tehnologiei utilizate.

- Prin urmare PFA-ul norma de venit factureaza suma X, catre PFA-ul cu Venit Real.

Intreabari:

1. Suma X platita de PFA-ul cu Venit Real(pentru modulul software), catre PFA-ul norma de venit este integral deductibila?

2. In cazul in care in loc de dezvoltarea unui modul software, PFA-ul norma de venit ofera consultata in vederea realizarii modului software, suma X mai este
deductibila ?

3. Pentru a oferi consultata pentru dezvoltarea unui produs
software este un cod CAEN diferit?

Astept cu interes, raspunsurile dumneavoastra.

O zi buna va doresc.
Cel mai recent răspuns: grk , utilizator 01:58, 15 Decembrie 2011
1.Da
2.Da
3.E ok si CAEN-ul existent.Initial trebuie sa oferiti consultanta pentru a afla ce se doreste la realizarea acelui modul care il creati,deci puteti folosi ceea ce aveti pana acum.
Sa incheiati un contract de parteneriat intre dvs si celalat pfa,ca sa puteti factura ceea ce ati spus mai sus.
Multumesc frumos pentru informatii.

O zi buna va doresc.
white,wizard a scris:

Buna ziua,

va prezint urmatoarea situatie legata de cheltuielile deductibile:

- Eu am un PFA Venit Real (cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda
). Doresc sa realizez un contract de prestari servicii
cu un PFA norma de venit (acelasi cod CAEN, 6201).

- Ambele PFA-uri realizeaza soft la comanda dar fiecare utilizeaza alta tehnologie. Scopul contractului este ca PFA-ul cu norma de venit, sa realizeze un modul software pentru PFA-ul cu Venit Real si/sau sa ofere consultata pentru invatarea tehnologiei utilizate.

- Prin urmare PFA-ul norma de venit factureaza suma X, catre PFA-ul cu Venit Real.

Intreabari:

1. Suma X platita de PFA-ul cu Venit Real(pentru modulul software), catre PFA-ul norma de venit este integral deductibila?

2. In cazul in care in loc de dezvoltarea unui modul software, PFA-ul norma de venit ofera consultata in vederea realizarii modului software, suma X mai este
deductibila ?

3. Pentru a oferi consultata pentru dezvoltarea unui produs
software este un cod CAEN diferit?

Astept cu interes, raspunsurile dumneavoastra.

O zi buna va doresc.
salut!!! anul trecut in luna a 10 mi am creat pfa cu care am avut activitate doar 2 luni!problema e ca nu am fost sa declar activitatea la circa financiara si automat nu am platit nici impozitul!!eu nu sunt in tara de 7 luni si nu stiu ce trebuie sa fac sa mi inchid pfa ul si nici daca voi primi vreo amenda sa daca da ce suma!!!astept raspunsul pls:help:
Buna metoda de a inventa niste deduceri pentru PFA-ul real :)

white,wizard a scris:

Buna ziua,

va prezint urmatoarea situatie legata de cheltuielile deductibile:

- Eu am un PFA Venit Real (cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda
). Doresc sa realizez un contract de prestari servicii
cu un PFA norma de venit (acelasi cod CAEN, 6201).

- Ambele PFA-uri realizeaza soft la comanda dar fiecare utilizeaza alta tehnologie. Scopul contractului este ca PFA-ul cu norma de venit, sa realizeze un modul software pentru PFA-ul cu Venit Real si/sau sa ofere consultata pentru invatarea tehnologiei utilizate.

- Prin urmare PFA-ul norma de venit factureaza suma X, catre PFA-ul cu Venit Real.

Intreabari:

1. Suma X platita de PFA-ul cu Venit Real(pentru modulul software), catre PFA-ul norma de venit este integral deductibila?

2. In cazul in care in loc de dezvoltarea unui modul software, PFA-ul norma de venit ofera consultata in vederea realizarii modului software, suma X mai este
deductibila ?

3. Pentru a oferi consultata pentru dezvoltarea unui produs
software este un cod CAEN diferit?

Astept cu interes, raspunsurile dumneavoastra.

O zi buna va doresc.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala norma venit cod caen 6201, 6202 rjrazvan rjrazvan Buna ziua, am o Intreprindere Individuala cu urmatoarele coduri caen: 6201 Activitäti de realizare a soft-ului la comandà (software orientat client) 6202 ... (vezi toată discuția)
Exemplu de activitati pe caen 6202 si 6203 andrasd andrasd Buna, Desfasor activitate in domeniul de IT, ma ocup de administrarea unui Soft ERP (contabilitate, comenzi, resurse umane, mijloace fixe, etc...) , soft de ... (vezi toată discuția)
Pfa servicii informatice 6201 - intrebari despre activitate si cod caen sanducosmin sanducosmin Buna ziua, Sunt in curs de infiintare a unui PFA cu norma de venit in Bucuresti. Datorita cumularii normelor, sunt nevoit sa aleg un singur cod CAEN din ... (vezi toată discuția)