Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen

ce cod caen trebuie activat pentru tranzactionarea pe bursa BVB
6612 Activitati de intermediere a tranzactiilor financiare

Aceasta clasa include:
- activitati de brokeraj al garantiilor pe piata financiara in numele altora si activitati conexe
- brokeraj cu titluri
- brokeraj cu bunuri
- activitati ale birourilor de schimb, etc.

Aceasta clasa exclude:
- tranzactiile comerciale pe pietele financiare, in cont propriu, vezi 6499
- activitati de administrare a portofoliilor, pe baza de comision sau contract, vezi 6630
deci , mai concret, pentru tranzactionare in nume propriu trebuie activat vreun cod caen sau nu