avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum infiintam o gradinita particulara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum infiintam o gradinita particulara

la sfarsitul concediului de crestere copil mi-am dat seama ca nu am cu cine sa-mi las copilul de 2 ani
intr-un oras mic nu exista gradinite particulare , in bone nu poti avea incredere , la gradinitile de stat nu primesc copii de 2 ani
acum puiul meu a implinit 3 ani si teoretic poate fi acceptat intr-o gradinita de stat , dar dupa numai o saptamana sunt total nemultumita - salile sunt foarte mici , acolo stau toata ziua , acolo mananca , acolo se joaca , acolo dorm - intr-o camaruta cat bucataria mea - 27 de copii
dupa numai 3 zile deja este pe antibiotic
la toaleta este jale ....
personalul - lasa de dorit , au un sistem inuman de "obisnuire a copilului " cu mediul , persoanele , programul
si mi s-a nascut din nou ideea unei gradinite particulare
citeam zilele astea in monitorul oficial zeci de noi gradinite particulare ....
intr-o discutie particulara cineva imi spunea ca a incercat la un momet dat sa infiinteze dar .... nu a primit autorizatii si in plus am inteles ca o gradinita particulara nu poate functiona ca societate comerciala ( nu exista cod caen ?!) ci doar sub forma unei asociatii non profit , dar castigul material ( pana la urma e vorba tot de bani ) se obtine prin serviciile de colaborare ( am un restaurant deschisd o gradinita si fac contract de catering s.a.md)
as vrea ,daca este cineva informat , cateva detalii privind infiintarea unei gradinte particulare
Cel mai recent răspuns: ENGFULL , utilizator 11:27, 21 Septembrie 2009
Nimic mai simplu! Subiectul este amplu dezbatut pe avocatnet!
www.avocatnet.ro/content/art...
SUCCES!
=D>
:D
multumesc , foarte interesant
dar ce facem cu Legea 84/1995 republicata cu modificarile si completarile ulterioare prevede la art. 104 :
« Art. 104
Învatamântul particular functioneaza potrivit legii, daca:
a)este organizat si functioneaza pe principiul nonprofit;
b)este organizat pe principii nediscriminatorii si respinge ideile, curentele si atitudinile antidemocratice, xenofobe, sovine si rasiste;
c)respecta standardele nationale.»

[ link extern ]

pe de alta parte art 29 din OUG 75/2005
Acreditarea organizaþiilor furnizoare de educaþie ºi a programelor de studiu
[{*}] Art. 29. - (1) Orice persoanã juridicã, publicã sau privatã, interesatã în furnizarea de educaþie se supune procesului de evaluare ºi acreditare, în condiþiile legii.
(2) În învãþãmântul preuniversitar evaluarea ºi acreditarea se fac la nivelul structurilor instituþionale pentru fiecare nivel de învãþãmânt, fiecare tip de program de studii ºi de calificare profesionalã, dupã caz.


Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2009
ENGFULL, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gradinita particulara barbatescu elena barbatescu elena Buna as dori daca ma puteti ajuta sa stiu daca in momentul de fata este posibil sa mai fac demersuri pt infiintare unei gradinite particulare care sa poata ... (vezi toată discuția)
Acte infiintare gradinita privata GALAG GALAG Buna ziua! As dori sa stiu ce acte imi trebuiesc (prin asta inteleg inclusiv avize, conditii speciale legale, etc) ca sa infiintez o gradinita privata. De ... (vezi toată discuția)
Care este forma juridica de societate cea mai avantajoasa? flaminia_bc flaminia_bc In luna septembrie 2010 intentionam sa infiintam in Bacau o gradinita particulara.Detinem deja o societate comerciala care este platitoare de TVA.In situatia ... (vezi toată discuția)