Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributii sănătate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributii sănătate

Bună ziua!
Fiică mea beneficiaza de tratament gratuit printr un program national de Sănătate.Până în ianuarie 2017 inclusiv a fost angajată,apoi și-a dat demisia și au aparut probleme de sănătate motiv pentru care nu a reușit să se mai angajeze.Am efectuat un RMN la o clinica privata și acolo am aflat că nu mai este asigurat.Am mers la Casa de asigurări sociale de unde am obținut calitatea de asigurat in baza diagnosticului și a faptului că e în Programul Național de Sănătate,dar la o zi după efectuarea RMN-ului.Întrebarea mea este: Ce mai pot face acum pt a obține calitatea de asigurat pe lunile din urmă(februarie,martie,aprilie),pt a beneficia de RMN gratuit și inclusiv de tratamentul pe care deja l-am folosit în lunile in care nu eram asigurat.
Vă mulțumesc anticipat pentru raspuns!
Mentionez ca medicul curant mi a spus că ne dă in judecată pentru săvârșirea infracțiunii de fals în declarații.