Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

eu am un testament lasat de la un batran,care ingrijesc de el,batranul nu are copii,dar fosta sotia care a decedat ,are un baiat,succesiunea nu s-a facut dupa fosta sotie,in actele de casa e trecut si batranul ,fosta sotie,si baiatul sotiei decedate,dar baiatul nu vrea sa facem nici o seccesiune dupa mama lui,as vrea sa stiu,batranul mai are dreptul,la mostenire dupa fostia sotie daca decedeaza,si nu face succesiunea,si eu ce pot face cu testamentul lasat legator-universal,pot sa fac eu succesiunea cu baiatul fostei sotii decedate,si sa ii iau dreptul de mostenirede la fosta sotie a batranului,chiar daca el decedeaza,sau dupa moartea lui am dreptu numai la partea lui ce ii trecut in actele la casa,care sunt trecuti toti 3 ,batranul in viata,sotia decedata,si baiatul sotiei decedate,va multumesc foarte mult si astept un raspuns,toate cele bune ,
si multa sanatate tuturor
Daca bunul (bunurile) au fost dobandite in timpul casatoriei, batranul are dreptul la o cota de 1/4 din jumatatea sotiei (deci 1/8).
La acesti 1/8 se adauga jumatatea de drept a batranului.
Deci 1/2 + 1/8 = 5/8.
Batranul are 5/8, pe care o sa-i mosteniti dvs in temeiul acelui testament.
Dar pentru asta, trebuie dezbatuta succesiunea dupa sotia decedata.
Fiul este al ambilor sau doar al sotiei?
Fiul este doar al sotiei decedate :)
Fiul are dreptul la 3/4 din jumatatea mamei. Deci 3/8 raportat la intreg.
La succesiunea batranului acest fiu nu are vocatie.
Pe dvs teoretic nu va incurca faptul ca el nu vrea sa dezbata mostenirea, dar nici nu va ajuta.
Daca nu ajungeti la un acord,dvs puteti dezbate succesiunea dupa decesul batranului si in baza testamentului veti dobandi numai jumatatea lui.
Cealalta jumatate a sotiei ar ramane "in aer".
Pentru a dobandi 5/8 trebuie dezbatuta si mostenirea sotiei.
va multumesc foarte mult pentru raspuns,sa va dea dumnezeu multa sanatate :) ,toate cele bune cu stima vasile !!!
deci in orice caz,fie ca moare batranul,sau nu moare,eu tot primesc jumate partea lui de apartament sa inteleg ?