Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Muncitor necalificat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Muncitor necalificat

Muncitorul necalificat poate fi obligat sa presteze meseria unui muncitor calificat in mod obligatoriu in weekend pentru a asigura turnusul?
Bună ziua!

Conform Legii 319/2006:
„Art. 22. - Fiecare lucrător trebuie să îşi desfăşoare activitatea, în conformitate cu pregătirea şi instruirea sa, precum şi cu instrucţiunile primite din partea angajatorului, astfel încât să nu expună la pericol de accidentare sau îmbolnăvire profesională atât propria persoană, cât şi alte persoane care pot fi afectate de acţiunile sau omisiunile sale în timpul procesului de muncă. ”

Art. 7, alin. (4), lit. c): „să ia în considerare capacităţile lucrătorului în ceea ce priveşte securitatea şi sănătatea în muncă, atunci când îi încredinţează sarcini; ”

Art. 13, lit. d): „să stabilească pentru lucrători, prin fişa postului, atribuţiile şi răspunderile ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, corespunzător funcţiilor exercitate; ”

Nu puteți fi obligat să prestați activități pentru care nu aveți calificările și instruirile necesare. În mare, trebuie să primiți sarcini de muncă ce se regăsesc în fișa Dvs de post. și pentru care ați fost declarat apt prin controlul de medicina muncii.