Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea stimulentului de insertie

Daca mama se reintoarce la vechiul loc de munca si in plus se mai angajeaza inca intr-o firma, cum se acorda stimulentul de insertie?
Stimulentul se acorda in suma fixa de de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei minime prevazuta de lege (1233 lei), indiferent de cate locuri de munca are persoana indreptatita.

In speta, stimulentul are o valoare de 617 lei.

Începând cu drepturile lunii aprilie 2017, cuantumul stimulentului de inserţie se stabileşte la 650 lei.