Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil dubla cetatenie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil dubla cetatenie

Buna ziua
Am 2 copii gemeni nascuti in ue cetatenie dubla declarati si in Romania
Tatal detine o firma in Romania plateste impozit la stat
Fiind si cetateni romani primesc alocatie sau un ajutor ceva de la stat roman?
multumesc!
Copiilor le revine alocaţia statului din UE care este mai mare.Nu veţi primi din două ţări, ci doar din una. Dacă copiii locuiesc în Romania cu tatăl lor, pot primi alocaţia de 84 lei/copil în Romania şi diferenţa dintre alocaţia legală a statului UE unde lucraţi Dvs. şi cei 84 lei îi primiţi de la statul unde lucraţi.