avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil dubla cetatenie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil dubla cetatenie

Buna ziua
Am 2 copii gemeni nascuti in ue cetatenie dubla declarati si in Romania
Tatal detine o firma in Romania plateste impozit la stat
Fiind si cetateni romani primesc alocatie sau un ajutor ceva de la stat roman?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 13:06, 9 Mai 2017
Copiilor le revine alocaţia statului din UE care este mai mare.Nu veţi primi din două ţări, ci doar din una. Dacă copiii locuiesc în Romania cu tatăl lor, pot primi alocaţia de 84 lei/copil în Romania şi diferenţa dintre alocaţia legală a statului UE unde lucraţi Dvs. şi cei 84 lei îi primiţi de la statul unde lucraţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatiile de stat claumona70 claumona70 Buna seara.Sunt casatorita cu un cetatean Austriac de origine romana din 2001.In urma casatoriei au rezultat 2 copii nascuti in Austria.Conform legislatiei ... (vezi toată discuția)
Informatii alocatie Yassmine Yassmine Buna ziua! As dori sa stiu daca copii mei (6ani si respectiv 4), nascuti in Tunisia (mama romanca, tatal tunisian), cu dubla cetatenie, beneficiaza de ... (vezi toată discuția)
Alocatie incasata necuvenit Diamandi Diamandi Sotul lucreaza in alta tara. Tot timpul a spus ca nu ia alocatia de acolo ca dureaza etc. Am primit de la Agentia de plati cum ca am de dat inapoi statului ... (vezi toată discuția)