Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariu minim pe economie 2017 - iunie/iulie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariu minim pe economie 2017 - iunie/iulie?

Stiti cumva daca exista vreun proiect de lege/lege prin care se reglementeaza o noua majorare a salariului minim pe economie care sa aiba loc anul acesta?
Pana la ora actuala , nu exista asa ceva .
Nu există un proiect de lege în acest sens însă există în stadiu de proiect câteva măsuri incluse în Planul de Convergenţă al Ministerului Finanţelor care, în cazul în care vor fi aprobate, vor plafona contribuţiile salariale ale unui contract individual de muncă cu normă parţială la cel puţin nivelul unui salariu minim brut pe economie (1450 de lei). Acestea într-adevăr sunt prevăzute ca având aplicabilitate din iunie sau iulie 2017. Subliniez însă, nu au fost încă aprobate.