avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna seara.Mama mea acum in 2mai a inplinit 60 de ani si este vaduva .Tatal meu a murit acum 7ani iar cand a murit era pensionat ptr ca era bolnav.As vrea sa stiu daca mama mia poata sa depuna acum in mai documentele ptr pensiea de urmas si daca are dreptul la pensia de urmas ?
Cel mai recent răspuns: noghi otilia , utilizator 21:36, 9 Mai 2017
Mai 1957 Februarie 2018 60/9

Pensie de urmas la 60 de ani si 9 luni

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:

c) pentru pensia de urmas:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.


Tatal meu cand a murit era in pensie de boala si
Legea 263/2010

Articolul 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
Atunci are mama mia dreptu la pensie?
Da.
Am spus:

Pensie de urmas la 60 de ani si 9 luni

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas handsu handsu Unde se depun actele pentru obtinerea pensiei de urmas pentru copii sub 16 ani si care sunt acelea ? (vezi toată discuția)
Pensie ale2012 ale2012 buna ziua.bunicul a decedat si eu as dori sa o trec pe bunica sa ia pensie mai mare pentru ca bunicul avea pensie de 1800 ron pe care bunica are 840?ce acte si ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas (copii +sotie) lorik21 lorik21 Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza pensia de urmas. Fratele meu a murit la inceputul acestui an din cauza cancerului (avea 35 de ani si jumatate). ... (vezi toată discuția)