Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas (copii +sotie)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas (copii +sotie)

Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza pensia de urmas.
Fratele meu a murit la inceputul acestui an din cauza cancerului (avea 35 de ani si jumatate). Dupa moartea lui a lasat in urma 2 copii in varsta de 6 si respectiv 4 ani.
El lucra din anul 2000 (dupa ce a terminat faculatea si armata) si era casatorit de 9 ani. Desi era declarat cu cancer de 3 ani, nu a apucat sa faca dosarul de pensionare (deoarece intre timp a mai lucrat 1 an), deci in momentul in care a murit era inca in concediu medical. Salariul lui era de 4500 ron brut si as fi vrut sa stiu cam cat ar putea lua pensie de urmas (ce valoare ar putea avea pensia) cei doi copii ai lui?
M-ar interesa de asemenea sa stiu daca si sotia lui ar putea beneficia de pensie de urmas. Mentionez ca ea lucreaza in acest moment, iar salariul ei pe cartea de munca este de minimum pe economie.
Daca aveti nevoie de informatii suplimentare, voi reveni cu un alt mesaj.

Multumesc anticipat pentru raspuns
Legea nr. 263/2010 :

ART. 83
Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacã susţinãtorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.

Fratele decedat ar fi indeplinit conditiile pentru obtinerea unei pensii de invaliditate: boala plus stagiu necesar de 11 ani (conform art.73 pentru persoanele cu varste intre 33-37 ani).

ART. 89
(1) Pensia de urmaş se stabileşte, dupã caz, din:
a) pensia pentru limitã de vârstã aflatã în platã sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinãtorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinãtorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limitã de vârstã.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinãtor, aferent pensiei prevãzute la alin. (1), în funcţie de numãrul urmaşilor îndreptãţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.

Va sfatuiesc sa verificati mai intai daca fratele a avut 11 ani lucrati integral (cautati-i carnetul de munca) si apoi sa mergeti la casa de pensii cu actele doveditoare sa va verifice ei daca sunt indeplinite conditiile pentru obtinerea pensiei.

Actele necesare sunt precizate aici:

ART. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupã caz:
a) pentru pensia pentru limitã de vârstã, anticipatã şi anticipatã parţialã:
- cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 6);
- carnetul de muncã (original şi copie);
- carnetul de muncã pentru membrii CAP (original şi copie);
- carnetul de asigurãri sociale pentru agricultori (original şi copie);
- alte acte prevãzute de lege privind vechimea în muncã sau vechimea în serviciu realizatã;
- actele de stare civilã ale solicitantului: BI/CI, certificat de naştere şi de cãsãtorie (original şi copie);
- livretul militar (original şi copie);
- diploma de absolvire a învãţãmântului universitar (original şi copie) şi adeverinţa din care sã rezulte durata normalã, perioada studiilor şi faptul cã acestea au fost urmate la zi;
- dovada echivalãrii de cãtre statul român a cursurilor desfãşurate în cadrul unor instituţii de învãţãmânt universitar din strãinãtate;
- adeverinţa privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de muncã (original);
- adeverinţa privind condiţiile de muncã deosebite, speciale şi/sau alte condiţii (original);
- procura specialã, pentru mandatar (original şi copie);
- acte pentru dovedirea calitãţii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, republicat, şi/sau al Legii recunoştinţei faţã de eroii-martiri şi luptãtorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din Decembrie 1989, precum şi faţã de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
- dovada încetãrii calitãţii de asigurat în cazul înscrierii la pensie anticipatã sau pensie anticipatã parţialã, pentru persoanele care, la data solicitãrii, nu mai au calitatea de asigurat (original);
- adeverinţã care sã ateste perioadele de activitate realizate dupã data de 1 ianuarie 2011 (original);
- alte acte întocmite potrivit prevederilor legale prin care se dovedesc elemente necesare stabilirii drepturilor de pensie;
b) pentru pensia de invaliditate:
- cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 7);
- actele menţionate la lit. a);
- decizia medicalã asupra capacitãţii de muncã (original);
- adeverinţa din care sã rezulte data încetãrii plãţii indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã/copia ultimului certificat de concediu medical sau, dupã caz, adeverinţã din care sã rezulte data încetãrii calitãţii de asigurat (original);
- copie a formularului pentru înregistrarea accidentului de muncã (FIAM) sau copie a fişei de declarare a cazului de boalã profesionalã BP2 pentru accident de muncã, respectiv boalã profesionalã;
c) pentru pensia de urmaş:
- cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 8);
- actele menţionate la lit. a), pentru cazurile în care susţinãtorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
- actele de stare civilã ale urmaşilor şi ale reprezentantului legal, dupã caz (original şi copie);
- decizia medicalã asupra capacitãţii de muncã (original);
- decizia de pensie/talon de platã a pensiilor, pentru cazurile în care susţinãtorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
- adeverinţa de studii, în cazul urmaşilor copii în vârstã de peste 16 ani (original);
- actul doveditor al cauzei decesului, cu excepţia situaţiilor în care susţinãtorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
- copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncã;
- copie BP2 şi copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boalã profesionalã.

Succes!
ana-cer, moderator
pensia de urmas in cazul prezentat nu este conditionata de vechimea in munca