Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș copil minor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș copil minor

Buna ziua.Rog lămuriri.
Doresc un articol de lege din care sa reiasă ca un minor are dreptul la pensie de urmaș indiferent daca tatăl a lucrat 1 zi,1 an sau 30 sau deloc.Menționez ca tatăl minorului decedat avea 58 ani la momentul decesului si nu avea carte de munca.Doresc pensia minima ...nu pe baza de calcul a. anilor lucrați.
Legea 263/2010

Articolul 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

In concluzie:
Daca nu indeplinea conditia de stagiu, nu avea dreptul sa obtina o pensie.
Si daca tatăl decedat avea 30 ani si a decedat din diverse motive ( accident,boala,sinucidere ) copilul nu avea dreptul la pensie de urmaș?
Legea spune:
Trebuia sa indeplineasca conditiile pentru obtinerea unei pensii

Articolul 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
Eu am înțeles așa : ca daca la momentul decesului nu era pensionat sau nu avea pensie de invaliditate ise va calcula pensie de invaliditate pe baza cotizațiilor avute si daca aceasta pensie nu va fi de minim 520 lei ( pensia minima actuala) se va suplinii de către stat pana la aceasta valoare.
Menționez ca tatăl a decedat la 58 ani si a cotizat in perioada 1975-1993.
Am înțeles bine?
Pana la acest moment nu ati spus ca a avut un anumit stagiu de cotizare.
Ati spus ca nu avea carte de munca.

H.G.257/2011

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:

c) pentru pensia de urmas:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.

Sau,
Mergeti la casa locala sa va dea lista de documente pe care trebuie sa le depuneti.