avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Unde se depun actele pentru obtinerea pensiei de urmas pentru copii sub 16 ani si care sunt acelea ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:04, 21 Martie 2013



Acte necesare pentru inscrierea la pensie de urmas


Actele necesare pentru înscrierea la pensie
• cerere pentru înscrierea la pensie;
• actele menţionate la lit. a), pentru cazurile în care susţinătorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
• actele de stare civilă ale urmaşilor şi ale reprezentantului legal, după caz (original şi copie);
• decizia medicală asupra capacităţii de muncă (original);
• decizia de pensie/talon de plată a pensiilor, pentru cazurile în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
• adeverinţa de studii, în cazul urmaşilor copii în vârstă de peste 16 ani (original);
• actul doveditor al cauzei decesului, cu excepţia situaţiilor în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
• copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă;
• copie BP2 şi copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală profesională.



Cererea, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege,se depune la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana.
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2013
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas garsonjon garsonjon Buna dimineata. Tatal meu a decedat ,avea o pensie de stat de 825 lei si una de handicap de 290 lei.Mama are pensie de 400 lei . Are dreptul la pensie de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas noghi otilia noghi otilia Buna seara.Mama mea acum in 2mai a inplinit 60 de ani si este vaduva .Tatal meu a murit acum 7ani iar cand a murit era pensionat ptr ca era bolnav.As vrea sa ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmaȘ AndreaMarcht AndreaMarcht Mama mea a decedat anul trecut ( nu din cauza unei boli profesionale ), iar eu, din câte am înțeles, pot obține pensie de urmaș după ea. Întrebarea mea ... (vezi toată discuția)