Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Unde se depun actele pentru obtinerea pensiei de urmas pentru copii sub 16 ani si care sunt acelea ?

Acte necesare pentru inscrierea la pensie de urmas

Actele necesare pentru înscrierea la pensie
• cerere pentru înscrierea la pensie;
• actele menţionate la lit. a), pentru cazurile în care susţinătorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
• actele de stare civilă ale urmaşilor şi ale reprezentantului legal, după caz (original şi copie);
• decizia medicală asupra capacităţii de muncă (original);
• decizia de pensie/talon de plată a pensiilor, pentru cazurile în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
• adeverinţa de studii, în cazul urmaşilor copii în vârstă de peste 16 ani (original);
• actul doveditor al cauzei decesului, cu excepţia situaţiilor în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
• copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă;
• copie BP2 şi copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală profesională.

Cererea, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege,se depune la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana.
Carp Mircea, utilizator