Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovedire drept de proprietate asupra unui teren pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovedire drept de proprietate asupra unui teren pentru care nu există acte

Bunicii mei au cumpărat un teren, pentru care nu avem acte. Nu știm dacă au făcut o chitanță de mână sau acte la notar.

Terenul, extravilan, a fost naționalizat și, după revoluție, a fost folosit de familie, dar tot fără acte. Bunicii au decedat, au doi copii în viață și un al treilea decedat. Nu s-a dezbătut nicio succesiune.

Primăria cere familiei să dovedească, printr-un act, proprietatea asupra terenului, altfel vor fi pierdute drepturile de proprietate asupra lui.

Unde ar putea fi găsite acte care să dovedească proprietatea, dacă acestea există? La Arhivele Statului? Terenul e în județul Suceava. Cum s-ar putea dobândi acte noi de proprietate?
Buna seara,
Cred ca cea mai simpla metoda este sa introduceti o actiune in instanta de uzucapiune de peste 30 de ani pe vechiul cod civil.
Vreo cerere de retrocedare, ceva?
E o întrebare bună. Terenurile au fost retrocedate după 1989, unii proprietari au făcut măsurători cu experţi autorizaţi şi şi-au reconstituit titlurile de proprietate sau cum s-or numi. Cred că bunica nu a făcut tocmai la fel. De comun acord cu vecinii, au delimitat proprietăţile cu ţăruşi din lemn şi atât. E vorba de o fâneaţă pe un deal.
Terenul a fost identitificat în registrul agricol, alături de alte două parcele, care au fost de asemenea naționalizate, după 1962. Pe unul dintre terenuri, care nu a mai fost folosit de familie după 1990, se pare că s-a construit o locuință, în circumstanțe necunoscute. Există vreo posibilitate de despăgubire pentru acel teren?