avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buletin expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buletin expirat

Buna dimineata!
Pot angaja un salariat care are buletinul expirat, dar are pasaport valabil?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:00, 10 Mai 2017
Buna ziua,

Da, puteti sa angajati o persoana care va prezinta un pasaport valabil. Ar fi bine sa ii cereti si o declaratie pe propria raspundere (simpla, scrisa si semnata de mana lui) cu privire la adresa actualului domiciliu.
Pasaportul nu constiutuie act de identitate pentru cetatenii romani .. iar problema angajarii este discutabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cu pasaportul AndreeaBbbb AndreeaBbbb Buna, Buletinul mi-a expirat in data de 28 decembrie 2019, iar intrucat locuiesc in alt oras decat unde am domiciliul, abia in luna martie 2020 am reusit sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! as sa stiu daca pasaportul poate fi folosit in locul ... Muninn Muninn Buna ziua! As sa stiu daca pasaportul poate fi folosit in locul buletinului in relatia cu banca (demersuri obtinere credit ipotecar), notarul (contract ... (vezi toată discuția)
Angajare.....ci expirata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, in cazul cand trebuie sa angajez o pers....aduce actele necesare angajarii , dar constat ca are CI expirata....in baza ... (vezi toată discuția)