Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buletin expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buletin expirat

Buna dimineata!
Pot angaja un salariat care are buletinul expirat, dar are pasaport valabil?
Multumesc!
Buna ziua,

Da, puteti sa angajati o persoana care va prezinta un pasaport valabil. Ar fi bine sa ii cereti si o declaratie pe propria raspundere (simpla, scrisa si semnata de mana lui) cu privire la adresa actualului domiciliu.
Pasaportul nu constiutuie act de identitate pentru cetatenii romani .. iar problema angajarii este discutabila.